Zsarolás

367. § (1) Aki jogtalan haszonszerzés végett mást erőszakkal vagy fenyegetéssel arra kényszerít, hogy valamit tegyen, ne tegyen vagy eltűrjön, és ezzel vagyoni hátrányt okoz, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a zsarolást

a) bűnszövetségben,
b) az élet vagy a testi épség elleni, illetve más hasonlóan súlyos fenyegetéssel,
c) hivatalos személyként e minőség felhasználásával,
d) hivatalos megbízás vagy minőség színlelésével követik el.

Fenyegetés: eltérő rendelkezés hiányában súlyos hátrány kilátásba helyezése, amely alkalmas arra, hogy a megfenyegetettben komoly félelmet keltsen.

Jogtalan akkor a haszon, ha a követelés alapjául szolgáló jogviszony teljesen hiányzik. (EH 2014.B13)

Csalás és zsarolás elhatárolása:

Zsarolás esetében a sértett a fenyegetés hatására tesz, nem tesz, vagy eltűr valamit, annak ellenére, hogy tudja, hogy károsodik.

Csalás megállapításának akkor van helye, ha a sértett a megtévesztés eredményeként önként cselekszik, de nem tudja, hogy ennek következtében kárt szenved.

Önbíráskodás és zsarolás elhatárolása:

Ebben az esetben annak van jelentősége, hogy az elkövető jogos, vagy jogosnak vélt vagyoni igény érvényesítése (önbíráskodás), vagy jogtalan haszonszerzés végett (zsarolás) alkalmazza-e a személy elleni erőszakot, vagy fenyegetést. (BH.1993.718.) Vagyis a két bűncselekmény a célzata alapján határolható el egymástól. Míg a zsarolás célzata a jogtalan haszonszerzés, addig az önbíráskodásé a jogos, vagy jogosnak vélt vagyoni igény érvényesítése (EBH 2014.B13.)



Jogi segítségre van szüksége a témával kapcsolatban? Írjon nekünk, és hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot!






    Bűncselekmény kategóriák

    További cikkek